آقای دستفروش

پسته!این مغز لاکچری با خواص لوکس…

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype

فهرست مطالب

پسته این مغز لاکچری.شاید با خنده و تعجب بگویید آخه کی میتونه بخره؟؟؟قبول دارم این مغز یک مغز خوراکی لاکچری است،اما چه کنیم که خواص این مغز لوکس مانند خود آن لاکچری می باشد.از طرفی هم قیمت آن کمی بالاست.ولی تا به حال از خود پرسیدین چرا؟من به شما میگویم.دلال!آری.قیمت دلال!البته تا محصول به دست شما برسد چندین دلال قیمت آن را تا مرز 200 هزار تومان میکشانند.(تا این لحظه که در حال نوشتن این مقاله هستم این قیمته آینده را فقط خدا می دونه!).اگر خدا قسمت کرد در شهریور و مهرماه که زمان برداشت پسته هست مستند کوتاهی از مشکلات کشاورزان به ویژه دلال ها ظبط خواهیم کرد.

معرفی

پسته یکی از مغز های خوراکی میباشد که قدمت آن برمیگردد به 1000 سال پیش! این محصول در ایران،آمریکا،ترکیه،سوریه و …تولید میشود که مرغوب ترین آن در ایران است.مرغوب ترین نوع آن نیز در کرمان(نظیرشهرهای رفسنجان،کرمان،راور،زرند) برداشت میشود.بعضی ها این مغز لاکچری را به عنوان طلای سبز میشناسند.این محصول جزو خشکبار قرار میگیرد.

انواع

پسته به طور کلی به چهار دسته اصلی تقسیم میشود که عبارتند از:

1)اکبری

قطعا شما هم در خانواده تان چند قد بلند و چند چاق دارین.قد بلند  این خانواده اکبری می باشد.بعضی ها به این پسته  عبدالهی هم میگن. شاید بهتر باشه بدونین اکبری پرفروش خانواده پسته هست البته در صادرات به کشور های دیگر!.نامگذاری اون برمیگرده به باغات روستای کشکوئیه رفسنجان.اکبری بادومی شکل،کشید و درشته.بهترین انس اکبری 19 تا 22 هست.اکبری لاکچری ترین پسته در ایران میباشد.البته این یک نظر سلیقه ای هست که اگر از من بپرسید میگویم کله قوچی نسبت به اکبری لاکچری تر هست.

انس چیه؟بخوام راحت بهتون بگم هر چی انس پایین تر پسته درشت تر و بهتر در نتیجه قیمتش بالاتر.پسته اکبری از 100 هزار تومان شروع میشه تا 160 هزار تومان.اختلاف قیمت کاملا به انس ربط داره و کمی هم به انصاف فروشنده!

2)کله قوچی

بعد از قد بلند خانواده میرسیم به کله قوچی که چاق خانواده میباشد.کله قوچی برای اولین بار در روستای دهنو رفسنجان توسط حاج علی شریفی نام گذاری شد و به همین دلیل بعضی ها به آن حاج شریفی هم میگن. کله قوچی بسیار درشت و چاقه.انس کله قوچی هماننداکبری هست.

3)احمدآقایی

بعد از چاق و قد بلند این خانواده میرسیم به احمدآقایی که ظاهری کاملا عادی داره اما بیشتر به اکبری رفته.احمدآقایی بادامی شکل و کمی کشیده هست و کمی هم به اکبری شبیه.برای اولین بار در احمدیه یکی از توابع روستای نوق رفسنجان توسط آقای احمد آقا فروتن نام گذاری شد.یکی از خصوصیات بارز احمدآقایی قرمزی رنگ مغز آن میباشد.

4)فندقی(اوحدی)

میرسیم به ریز این خانواده که بازار ایران را در دست دارد.فندقی محبوب ترین نوع پسته ایران هست. به خاطر قیمت پایینی که داره  بیشتر برای آجیل استفاده میشه(در اکثر آجیل های ایرانی پستهِ فندقی استفاده میشه).فندقی برای اولین بار در روستای فتح آباد رفسنجان توسط آقای مهدی اوحدی نام گذاری شد.فندقی ظاهری فندقی شکل و کروی داره.

خواص پسته

قبل از برسی خواص پسته بگذارید ارزش غذایی پستهِ را به شما بگویم.هر عدد پسته به طور متوسط دارای ارزش غذایی زیر می باشد:

 • مواد چرب 54 گرم.
 • پروتئین 20 گرم.
 • مواد نشاسته ای 15 گرم.
 • آب 5/2 گرم.
 • پتاسیم 950 میلی گرم.
 • فسفر 500 میلی گرم.
 • کلسیم 130 میلی گرم.
 • آهن 7/5 میلی گرم.
 • ویتامین ب 3 1/5 میلی گرم.
 • ویتامین ب 1 0/7 میلی گرم.
 • ویتامین آ 22 میکرو گرم.

1.پسته و سلامت قلب

پسته یک منبع غنی از اسیدآمینه می باشد که مصرف روزانه آن باعث جلوگیری از تشکیل لخته های خون و تشدید عروق میشود.از طرفی میتوانید با مصرف این مغز لوکس کلسترول بد خود را کاهش دهید.

2.پسته کمک کننده هضم غذا

پسته دارای خواص پری بیوتیک است.(پری بیوتیک ها ترکیبات غذایی غیر قابل هضم مانند فیبرهای غذایی هستند که در مجرای گوارش باقی مانده و به عنوان منبع غذایی باکتری های روده به مصرف می رسند).غذاهای با خواص پری بیوتیک رشد و یا فعالیت باکتری های سودمند دستگاه گوارش را افزایش داده و با بهبود تعادل میکروبی روده بزرگ، تاثیرات مثبتی بر سلامت بدن دارند. پستهِ همچنین حاوی ترکیبات شیمیایی ویژه ای است که تعادل میکروبی روده را بهبود می بخشند.پسته یک منبع بی نظیر از فیبر رژیمی می باشد که در عملکرد سیستم گوارش بدن تاثیر مثبت دارد.

3.تقویت قوای جنسی

این مغز لوکس تاثیرات عجیبی بر قوای جنسی به خصوص در مردان دارد.تحقیقات نشان داده مردان با مصرف روزانه 100 گرم آجیل به مدت 3 هفته میتوانند بیماری اختلال نعوظ را بر طرف سازند.مصرف روزانه مقداری پستهِ خام باعث افزایش منی (اسپرم) می شود.

4.تقویت سیستم ایمنی بدن

این ساعت هایی که دارم این مقاله را می نویسم(روزهایی کرونایی) افراد زیادی به دنبال این هستند که سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند.یکی از راه های تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف روزانه پستهِ می باشد.زیرا دارای ویتامین B6 می باشد که می تواند از عفونت ها وئ سرطان ها جلوگیری کند.

بعضی از سایت های خرید فروش پسته را که مشاهده میکردم تقویت سیستم ایمنی بدن با پستهِ برای مقابله با کرونا رو در قالب یک مقاله توضیح دادند که واقعا چیز خنده داری بود.چرا؟زیرا یک مغز خوراکی به تنهایی نمیتواند یک بیماری مانند کرونا از پای دراورد!

برا مطالعه مقاله تقویت سیستم ایمنی بدن به اینجا مراجعه کنید.

5.کنترل دیابت یکی از خواص پسته

پسته به دلیل داشتن آنتی اکسیدان میتواند به فرایند گلیکاسیون(قندی شدن) و کنترل دیابت کمک و همچنین سطح فشار خون و قند خون را متعادل کند.

6.تقویت مو با پسته

پسته دارای اسید های چرب می باشد که باعث تحریک رشد مو می شود .همچین این مغز دارای بیوتین می باشد که می تواند کمک شایانی به کاهش ریزش مو کند.پستهِ نیز می تواند به عنوان یک مکمل غذایی مو را تقویت کند.

7.تقویت پوست با پسته

پسته دارای چندین آنتی اکسیدان قوی می باشد خنثی سازی رادیکال های آزاد کمک می کند و ترک پا  را از بین می برد.پسته مانند سیب سبز دارای اسیدهای چرب می باشد که میتواند به درخشندگی پوست شما کمک کند.

8.تقویت بینایی

پسته به شدت به بینایی و مسائل بینایی کمک میکند.(نه در این حد که چشم ضعیف با نمره 5 را خوب کند!کمک کننده هستند و نباید انتظار عجیب غریب از آن داشت).پستهِ به دلیل داشتن کورونوئید می تواند از بیماری های چشمی پیش گیری کند.همچنین به دلیل داشتن کورونوئید مشابه با شبکیه چشم و عدسی چشم میتواند از آب مروارید و بیماری های چشمی مربوط به سن جلوگیری کند.

9.خواص پسته در دوران بارداری

یکی از مواد مغزی برای رشد عضله و بافت نوزاد پروتئین ها می باشند که پسته یک منبع عالی از پروتئین می باشد.از طرفی دارای اسید های جرب اشباع نشده است که میتواند در کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب بدن کمک کند.که در نتیجه کمک شایانی به سطح چربی در دوران بارداری می کند.همچنین این مغز به دلیل داشتن ویتامین های مختلف منبعی بی نظیر از آنتی اکسیدان ها میباشد که میتواند از عفونت ها جلوگیری کند و آنهارا نابود کند.

یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری یبوست می باشد که پسته همانطور که قبلا گفته شد میتواند کمک کننده باشد.

10.روغن پسته و دیگر هیچ

ماساژ صورت و مو با روغن پستهِ به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا6 آثار چین و چروک صورت و دور چشم و همینطور آثار به جا مانده از عمل های جراحی را از بین میبرد و مو ها را شفاف میکند.اگر حافظه خوبی ندارید استفاده این روغن را به شما پیشنهاد میکنیم زیرا به دلیل داشتن فسفر باعث افزایش حافظه میشود.

یک سوال مهم.آیا این پسته با این همه خواص،عوارض دارد.بله!این مغز با تمام لاکچری بازی هایش ضرر هایی دارد و از چیزی که فکر میکنید کمی بیشتر.خب سوال اینجاست کی و چه زمان و برای چه کسانی؟پیشنهاد میکنم مقاله عوارض پسته را مطالعه کنید.

در آخر هم میخوام دعوت کنم از تمام کشاورزان ایران عزیزمون که محصولات خشکبار تولید میکنند و دلال ها نمیگذارند به قیمت خوبی محصول خود را به فروش برسانند با همکاری با سایت اینترنتی مفشو میتوانید محصولات خود را مستقیم به دست مردم برسانید و بسیاری از دلال ها از چرخه این اقتصاد خارج کنید.

منابع:HEALTHLINE.نمناک

آقای دستفروش

آقای دستفروش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سوالی داری؟ما آنلاین هستیم!
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
کشاورزان

تا 70 هزار تومان تخفیف ویژه عید نوروز

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

جشنواره پایان قرن رویایی